הבחירה במדרגות ברזל ואופן בנייתם

מעבר לעובדה שמדרגות הן אחלה כלי לאימון ביתי נוח, זמין וזול, אם שנייה נהיה רציניים, מדרגות הן מהמאפיינים החשובים והשימושיים ביותר בבית, הן משמשות אותנו באופן יומיומי ומהוות גורם עיצובי מרכזי בתכנון הבית ולכן מקבלות מקום של כבוד מצד כל הגורמים העוסקים בבנייה. כמו שיש אינסוף סגנונות אדריכליים, כך יש אינסוף סוגי מדרגות, השונות זו מזו בעיצוב, צורה וגם החומר מהן הן עשויות. מדרגות גלויות לעין מעוררות תחושה של חלל גדול יותר מעצם הידיעה שיש המשכיות לקומה אחרת.

מכיוון שמדרגות משמשות למעבר בין מפלסי גובה שונים, התכנון בטיחותי שלהן הוא ראשון במעלה וצריך לבוא לצד התכנון העיצובי ולא במקום. מדרגות ברזל מהוות פיתרון בטיחותי ויציב ביותר לגרמי מדרגות חריגים, למשל מדרגות ספירליות. מעבר לחשיבות העיצובית של השימוש בברזל, חשוב להתייחס לסוג הברזל וצורתו, בכדי שלא נהנה ממדרגות יפות אך בלתי בטוחות. חשוב לפנות אך ורק לבעל מקצוע שמכיר את כל ההיבטים הקשורים בתכנון מדרגות, החלפת מדרגות בלתי בטיחותיות אינה עניין של מה שבכך, וחיסכון כזה, מעבר לעובדה שיכול ליצור עלויות עצומות בהמשך, יכול להוות סכנת חיים. כאשר מתייחסים לבטיחות מדרגות יש להתייחס לשני מונחים: “שלח המדרגה” שהוא המקום בו מניחים את הרגל כאשר יורדים או עולים במדרגות, השלח צריך להיות רחב מספיק בכדי שיהיה מקום להניח את הרגל בשלמותה.

מונח נוסף הוא “רום המדרגה” הבדלי הגובה בין המדרגות השונות. מדרגות אינן סולם טיפוס ולכן חשוב להקפיד על הפרשי גבהים שיתאימו לכל באי הבית, ילדים צעירים ואנשים מבוגרים, הפרשי הגבהים במדרגות לא יכולים להיות גבוהים מדי וחשוב שיעמדו בתקני בטיחות בכדי למנוע נפילות.

החומרים השונים ואופן הבנייה

בבניית מדרגות ניתן כיום לעשות שימוש במגוון מתכות נרחב כגון ברזל, אלומיניום, נירוסטה, כרום ועוד, אך ברובן המכריע של מדרגות ממתכת נעשה שימוש בברזל. ישנה חשיבות עליונה לייעוד המדרגות, כאשר אנחנו רוצים מדרגות ברזל לשימוש חיצוני, יש להתייחס לעמידות בפני פגעי הסביבה, רצוי להשתמש בברזל מגולוון שיהיה עמיד בפני חלודה וקורוזיה וישמור על מראהו במשך שנים רבות. כמו כן, כדי למנוע החלקה רצוי שלמדרגות יהיה גימור גס יותר מאשר מדרגות פנימיות. כאשר מתכננים מדרגות ברזל לפנים הבית תנאי הסביבה החיצוניים משפיעים פחות, אך צריך לקחת בחשבון את גובה המדרגות ובהתאם ליצור מדרגות בטיחותיות ונוחות. השימוש במדרגות ברזל מאפשר ליצור מדרגות במגוון צורות ועיצובים, כגון מדרגות ספירליות גם בנפח קטן, דבר שיכול להתאים במיוחד לדירות עירוניות קטנות, זאת מבלי להתפשר על הבטיחות ועל עיצוב הפנים של הדירה.
אחת הטענות שנשמעות מפי בעלי בתים כאשר מציעים שימוש במדרגות ברזל הוא הפחד מרעש. דריכה על ברזל יוצרת רעש ותהודה, מכיוון שמרביתנו מכירים את מדרגות המתכת הקרות במשרדים ובבנייני ציבור אנו נוטים לחשוב שהרעש שקיים שם יהיה גם בבית ולכן עשויים להימנע מלעשות שימוש במדרגות ברזל, אך חשוב לדעת כי בעזרת שימוש בחומרי איטום שונים, כמו גם במאפיינים עיצוביים שיאפשרו למדרגות “לבלוע” את הרעש, ניתן לעקוף את החיסרון וליהנות מכל היתרונות שמציעות מדרגות ברזל.

הבחירה במדרגות הברזל

הבחירה במדרגות ברזל בבתי עסק רבים אינה מקרית, מדרגות ברזל הינן בטוחות, חזקות, קלות לניקוי ואינן דורשות תחזוקה שוטפת רבה, כך שהן מתאימות מאוד לגרמי מדרגות בהם יש תעבורה רבה, גם בבתים מדרגות ברזל יכולות להיות פיתרון איכותי ובטיחותי, השימוש במדרגות ברזל יוצר מראה נקי, מעוצב, מודרני ו”היי-טקיסטי”. הברזל מאפשר שילוב עם מגוון חומרים, בעיקר עץ, כאשר השילוב בין העוצמה של הברזל עם הרומנטיות של העץ יוצרת אוירה טוסקנית וכפרית גם בבית העירוני ביותר.