טיפול ואחזקת מעקות

כאשר דנים בטיפול במעקות הבית, נהוג לשים דגש על ההיבט האסתטי של המעקותם ועל השמירה עליו.

גישה זו מוצדקתמעקות הבית הם אלמנטים חזותיים בולטים ומרכזיים בנוף ולכן יש להם ערך עיצובי גבוה שאין להקל ראש בו. טיפול נכון במעקותם, לפיכך, יבטיח מראה רענן, אלגנטי ואיכותי. עם זאת, ישנו היבט נוסף שחשיבותו אינה נופלת מההיבט האסתטי – ההיבט הבטיחותי.

המעקות הם בראש ובראשונה אמצעי בטיחות וטיפול נכון בהם ישמור עליהם תקינים ובטוחים לשימוש.

מעקותם אסתטיים ובטיחותיים

הופעתם הראשונה של המעקותם בהיסטוריה של עיצוב הפנים והאדריכלות ממוקמת רחוק מאחור. הם מלווים מרפסות, מדרגות פתוחות ואלמנטים אדריכליים דומים כבר דורות רבים ובעשורים האחרונים חשיבותם כאמצעי בטיחות פשטה עד כדי שהתקבעו בחוק כאלמנט שנדרש לבטיחות מבנים.

כדי לשמור על המעקותם פונקציונאליים ובטיחותיים, יש צורך בתחזוקה שוטפת שלהם בהתאם לחומר ממנו הם עשויים. טיפול שכזה יעניק למעקותם איתנות ועמידות ארוכות שנים שיעזרו להם למלא את תפקידם החשוב במניעת תאונות.

למרבה המזל, הטיפול והאחזקה של המעקותם שומר על האסתטיות של המעקותם נוסף על בטיחותם וכך נוצר מניע כפול לדאוג לבריאותם.

מעקות זכוכית: תחזוקה מינימלית, יוקרה מקסימלית

 • טיפול במעקות זכוכית: מעקות זכוכית הם מעקותם בעלי ערך אסתטי מיוחד שמעניק להם גוון יוקרתי ומודרני. הזכוכית הפשוטה עשויה להיות חומר עדין, אך מתוך הצורך לבטיחות הזכוכית עבור המעקותם מיוצרת כך שתהיה חזקה מהרגיל.
  הליך הבלאי של זכוכית זו עשוי להיות ארוך למדי, אך סימנים ראשונים לו יהיו פגמים אסתטיים בלתי-רצויים בגוף הזכוכית כשריטות וסדקים. שמירה על אמצעי ניקיון נכונים עבור הזכוכית תמנע פגמים שכאלה ופעולות תחזוקה נכונות ישמרו על גוף המעקה חסון ובטוח.
 • ניקיון מעקות זכוכיתניקיון זכוכית מכל סוג צריך להיעשות באמצעות חומרי ניקוי ייעודיים ובאמצעות שיטת ניקוי עדינה. חומרי ניקוי המיועדים לזכוכית הם חומרים שאינם חומצתיים שכן אלה עשויים להשאיר כתמים על הזכוכית.
  שימוש בחומרים מסירי שומנים ומסירי אבנית יעזרו גם הם לשמירה על זכוכית בריאה ומבריקה, במיוחד כאשר המעקה נמצא מחוץ לבית או בכל חלל שעשוי לסבול מתנאי לחות גבוהים. הניקוי כולו צריך להיעשות בעדינות, תוך העדפה במטלית על פני סקוטש, כדי למנוע שריטה של הזכוכית ויצירת פגמים שעשויים לגרור סדקים עתידיים.
 • אחזקת מעקות זכוכיתהזכוכית היא חומר שאינו מתבלה בקלות ולכן אין צורך בתחזוקה שוטפת שלה הכוללת אמצעי חיזוק. עם זאת, כאשר הזכוכית נפגמת באופן כלשהו, חשוב לדאוג להחליף אותה כדי למנוע סכנה עתידית.
  כדי לעשות זאת בקלות, מעקות הזכוכית מתוכננים כך שלא יהוו משטח זכוכית יחיד ומתמשך אלא משטחי זכוכית רבים המוצבים זה לצד זה. כך, כאשר יש צורך בהחלפה, ניתן לטפל רק במשטח הזכוכית הפגום ולא להחליף את המעקה כולו.

מעקות ברזל: נלחמים בחלודה, שומרים על איכות

 • טיפול במעקות ברזלהבלאי המוכר והנפוץ ביותר של הברזל הוא החלודה וטיפול נכון במעקה מסוג זה משמעו שמירה על לב הברזל מחמצן ומנוזלים.
  החלודה קבועה בתודעה כחומר מלוכלך ומסוכן, אך הסכנה האמיתית הטמונה בו היא עדינותו הגבוהה שגורמת להתפוררות. שמירה על ברזל אסתטי ונקי מחלודה שקולה לשמירה על מעקה חזק ובטוח שאינו מסכן את הסובבים.
 • ניקוי מעקות ברזלאין הגבלות מסוימות לניקוי הברזל. חומר הגלם עצמו מצוי מאחורי שכבת צבע וחומרים נוגדי קורוזיה ולכן ניקוי נכון צריך להיעשות ביחס לחומרים אלה ולא לברזל עצמו.
  מרבית חומרי הניקוי מתאימים לניקוי המעקה הצבוע ללא יצירת פגמים, אך כדאי לוודא זאת לפני בחירת חומר הניקוי כדי להבטיח שהצבע לא יוסר מן המעקה.
 • אחזקת מעקות ברזלשני חומרים מרכזיים עומדים בתחום אחזקת הברזל והם צבעים ונוגדי קורוזיה. קורוזיה היא ההליך הכימי שגורם להופעת חלודה על פני הברזל ובשוק מצויים חומרים רבים שמטרתם לשמור על חומר הגלם מפני ההליך. למרבה המזל, בימינו קיימים צבעים המשולבים בחומרים שכאלה ורק צביעה שוטפת של המעקותם תשמור עליהם עמידים לחלודה לאורך זמן.
  יש לצבוע את המעקה בכל פעם שנראה שהצבע נפגם או מתחיל להתחלף כדי למנוע התבלות. נוסף לכך, גם באם הצבע אינו נפגם בשום אופן, מומלץ לצבע את המעקה כולו אחת לשנה כדי למנוע מראש התקלפות של הצבע ושל נוגדי הקורוזיה.

מעקות עץ: הרבה תחזוקה אבל שווה את התחושה

 • טיפול במעקות עץעץ הוא חומר בעל גוון ביתי וחמים שנעים לשלב בנוף העיצובי של הבית. כחומר גלם למעקה, העץ הוא בטיחותי במיוחד ואיתנותו תשמור על בטיחות מרבית עבור הסובבים.
  עם זאת, לעץ סכנות התבלות רבות ויש לדאוג לאחזקה שוטפת שלו כדי למנוע את הריסתו.בין הסכנות המרכזיות מצויים הלחות ושינויי הטמפרטורה, אך ניתן לשמור על העץ מאלה באמצעות צביעה נכונה וחוזרת של גוף המעקה.
 • ניקוי מעקות עץכדי לשמור על העץ נקי משריטות ופגמים חזותיים יש להשתמש בשיטת ניקוי עדינה שנוטה לניגוב ולא לשפשוף. חומרי הניקוי המצויים בשוק עשויים להיות אגרסיביים מידי עבור העץ ושמירה נכונה על גוף המעקה תעשה באמצעות בחירה בחומרי ניקוי ייעודיים לעץ.
  לרוב, ניקוי מעקה העץ לא ידרוש שימוש רב מידי בחומרי ניקוי ורטיבות קלה עשויה לעשות את העבודה, אך יש להימנע מלהביא מים רבים מידי עם פני העץ ושימוש במטלית לחה יהיה מספיק למלאכה זו.
 • אחזקת מעקות עץאחזקה נכונה של מעקות עץ תהיה באמצעות צביעה חוזקת של המעקותם כדי לשמור על העץ עמיד לנזקי הסביבה כמו לחות וטמפרטורה. צביעה באמצעות לכה וצבע ייעודי לעץ ייצרו שכבת הגנה עבור המעקה וכך ימנעו פגיעה בו.
  צביעה אחת לשנה תבטיח עמידות ארוכת שנים של העץ, אך אין להקל בו ראש ומומלץ לפנות לבעל מקצוע מידי פעם לפעם כדי שיבדוק את טיב העץ והאם יש להעניק לו טיפול ממוקד כלשהו.

מעקות אלומניום ונירוסטה: תחזוקה קלה ועמידות של שנים

 • טיפול במעקות אלומיניום ונירוסטהאלומיניום ונירוסטה, כל אחת בדרכה, הן סוגי מתכות בעלות תכונות מיוחדות שהופכות אותן לכדאיות לשימוש. מבין התכונות המיוחדות של המתכות הללו ניתן להצביע על העמידות המיוחדת שלהן שמקלה על התחזוקה שלהן וגורמת להן לדרוש טיפול בתדירות נמוכה מאוד.
  הטיפול במעקותם מסוג זה ייעשה לפיכך למען האסתטיות יותר מאשר למען הבטיחות, תוך שמירה על הצבע והברק של המתכות.
 • ניקוי מעקות אלומיניום ונירוסטהאין הגבלות מיוחדות על ניקוי האלומיניום והנירוסטה מלבד העדפה לניגוב על פני שפשוף כדי למנוע שריטות. ניקוי מתמיד ועדין של המעקותם ישמור עליהם מבריקים ואלגנטיים וכך הם ישמרו על מראה רענן וחדש לאורך זמן רב.
 • אחזקת מעקות אלומיניום ונירוסטההאחזקה של האלומיניום והנירוסטה אינה כוללת אמצעים רבים מלבד הניקוי שלהם ולרוב יש לבצע פעולות תחזוקה רק באם המעקה נפגם באופן כלשהו. עבור הנירוסטה, המכונה פלדת אל-חלד, אין צורך אפילו לפעול כדי למנוע קורוזיה.
  המקרה שונה עבור האלומיניום שפגיע לקורוזיה בדומה לברזל ולפיכך מומלץ לצבוע אותו אחת לשנה ובכל פעם שהצבע נפגם או מתקלף.

טיפול טוב משתלם למעקה ולכם

פעולות הטיפול והאחזקה עבור המעקותם אינם דורשים אנרגיה רבה מידי ולרוב הם נעשים בתדירות נמוכה.

לעומת הפשטות שבטיפול זה, התועלת המתקבלת היא אדירה. המעקותם הנהנים מטיפול ואחזקה נכונים יישארו איתנים ועמידים לאורך זמן רב וכך ישמרו על ערך אסתטי גבוה ועל בטיחות הסובבים.