טיפים נבחרים לבחירת מדרגות עץ

מדרגות עץ הן פריט יפיפה אשר משדרג בקלות את המראה של הבית שלכם.

המרקם המיוחד, המראה הטבעי והתחושה הכפרית – הופכים את הבחירה בהן לקלה במיוחד. יחד עם זאת, העץ הוא חומר רגיש ולכן דורש התייחסות מתאימה וטיפול עדין. אז מה חשוב לדעת לפני שנגשים לרכישה, אילו סוגי עץ מומלצים במיוחד ואיך תשמרו על המראה של המדרגות לאורך שנים? הכל בכתבה הבאה.

טיפ ראשון: הגורם העיצובי

החדשנות בעולם עיצוב הפנים לא פסחה גם על המדרגות. בקרב מעצבי פנים, גרם מדרגות עץ נתפס כאלמנט עיצובי העומד בפני עצמו, גם מבלי שנעשה סביבו שימוש אחר באותו חומר. לכן בוחרים רבים במדרגות עץ גם בבתים שבמבט ראשון לא נראה שהן מתאימות דווקא להם. העץ נחשב לחומר המשרה אווירה ביתית וחמה ומביא עימו מראה כפרי ו”עתיק” במידה. כיום אין שום סיבה להסתפק במדרגות עץ סטנדרטיות עם מעקה, וניתן לבחור מתוך מגוון עצום של עיצובים חדשים יותר וחדשים פחות, כגון מדרגות עץ מרחפות.

טיפ שני: התכנון

שילוב של מדרגות עץ בחלל הבית דורש תכנון מוקדם ומפורט, הכולל מדידה מדויקת של רוחב המשטח, גובה המדרגות והסגנון המתאים; זאת על מנת שבסופו של דבר גרם המדרגות ישדרג את מראה הבית ויצור את האווירה הרצויה. צבע העץ משתלב היטב בכל תכנון שכזה, משום שאחת מתכונותיו הבולטות היא יכולתו להתאים את עצמו לסביבתו באופן טבעי וללא מאמץ, בין אם הוא ממוקם בסלון ליד החצר, ובין אם הוא ממוקם בין הסלון למטבח.

טיפ שלישי: יתרונות מעשיים

היתרונות של מדרגות מעץ אינם אסתטיים ועיצוביים בלבד. לעץ יתרונות מעשיים נוספים המבדילים אותו מחומרים אחרים מהם נהוג לבנות מדרגות: זהו חומר מחוספס מטבעו, וככזה הוא מונע החלקה; העץ הוא גם חומר מבודד מקור, תכונה שהופכת אותו לנעים למגע גם בימים קרים ועם רגליים יחפות, בשונה מאבן, משיש או ממתכת למשל.

טיפ רביעי: סוגים נפוצים

אפשר למצוא מדרגות עץ מכל הסוגים: אגוז, אלון, בוק, אקליפטוס, דובדבן, מהגוני ועוד. עץ האלון הוא הנפוץ ביותר לשימוש עבור מדרגות פנים, בגלל צבעו הבהיר, איכותו הגבוהה והיציבות שלו לאורך זמן. סוגים מיוחדים של עץ, לדוגמת אגוז אמריקאי ועץ טיק, נותנים מראה מסוגנן ויוקרתי יותר. תמיד יש לוודא שהעץ מלא, ושעבר תהליכים מתאימים של עיבוד והגנה למניעת עיוותים לאורך זמן ולהגברת העמידות. רצוי להתייעץ עם אנשי מקצוע בטרם הבחירה, ולשאול על התכונות הבולטות של כל אחד מהעצים.

טיפ חמישי: שילובים אפשריים

ככלל, עץ הוא חומר שנוח לשלב אותו עם חומרי גלם אחרים, הן מבחינה מעשית והן מבחינה עיצובית. שילובים של מדרגות עץ עם מתכת נחשבים ליפים ופופולאריים בקרב מעצבים ובעלי בתים כאחד; מדרגות עץ עם חיפוי מבטון או מפלדה על מנת למנוע חריקות ועבור עמידות וחוזק משמעותיים יותר, נחשבות גם הן לשילוב מוצלח; מדרגות עץ בשילוב עם שיש או אבן (כלומר פלטות משיש או מאבן המשתלבות בתוך מדרגות מעץ) גם הן שילוב שכיח, גם משום שמסגרת העץ מגינה במקרה זה על הפלטות ומונעת את שחיקתן לאורך זמן.

טיפ שישי: תחזוקה

לכל אחד מסוגי העצים הוראות תחזוקה המתאימות לו, ומומלץ להתייעץ על כך עם אנשי מקצוע מומחים בתחום. באופן כללי ניתן לומר שחשוב להקפיד על תחזוקה נכונה ולהימנע מניקיון במים; עץ שלא מקבל טיפולי תחזוקה תקופתיים עלול להינזק מרטיבות, מחום, מקור ומהמשקל המצטבר לאורך זמן. התחזוקה עצמה פשוטה יחסית אם מדרגות העץ מצופות בלכה אפוקסית התורמת ליציבות ולשמירה על האיכות. ככלל, ניקוי של מדרגות עץ באמצעות חומרים עדינים ומטלית יספיק בדר”כ במצב כזה.

טיפ שביעי: בטיחות

מדרגות עץ חייבות לעמוד בתקן הרשמי למדרגות, לפיו (בין היתר) גובהן של שתי מדרגות ועוד מדרך יהיה בין 61 ל-63 ס”מ, ומומלץ מאוד שהליך התקנתן יתבצע ע”י בעל מקצוע עם ניסיון ומוניטין על מנת להבטיח תקינות ובטיחות מירביות. בכל אופן, מדרגות עץ הן חזקות מאוד בפני עצמן ויכולות לשאת משקל רב, גם ללא תמיכה של אבן; עם זאת, במקרה של מדרגות מרחפות, לדוגמא, כן נדרשת פלדה כבדה כתשתית תמיכה יציבה, ויש להביא זאת בחשבון גם על חשבון העיצוב האופטימאלי במקרים מסוימים.

טיפ שמיני: עמידות

כאשר בוחרים במדרגות עץ חשוב מאוד להקדיש מחשבה לעמידותו של חומר הגלם, שכן מדובר ברכישה לשנים ארוכות. בשל כך מקובל להעדיף עצים קשים ומאסיביים יותר כגון אלון אירופאי, אגוז אפריקאי, מהגוני או דובדבן. העמידות הגבוהה של עצים אלו מבטיחה שהמדרגות תוכלנה לשאת בעומסים לאורך זמן, ומאפשרת התמודדות קלה יותר עם הבלאי הטבעי ועם הרצון לשמור על המראה החדש לאורך תקופה ארוכה ככל האפשר. רק עץ איכותי שעבר טיפולים מתאימים לשיפור העמידות ולגימור מקצועי הוא בעל החוסן הדרוש.

טיפ תשיעי: מדרגות עץ כחיפוי

יתרון משמעותי של בחירה בעץ היא האפשרות להשתמש בו כחומר גלם לחיפוי על מדרגות בטון או מתכת. במידה וישנו גרם מדרגות קיים אותו מעוניינים לשפץ בלבד (ולא לבנות מחדש) עבור חיסכון בעלויות, ניתן להניח מדרגות עץ בודדות כמדרך (בגודל ובצורה סטנדרטיים מדובר למעשה על דמויי מדפים) על מדרגות קיימות, בכדי ליצור מראה נעים יותר ונוח יותר לדריכה.

 

מה חשוב לבדוק לפני רכישת המדרגות

 1. ביצוע מדידה מדויקת של החלל הקיים

חשוב למדוד באופן מדויק את השטח אשר מוקצה לגרם המדרגות, הרבה לפני שאתם בוחרים את סגנון המדרגות ואת העיצוב הספציפי שלהן. שימו לב לגובה ולנפח העומדים לרשותכם ואל תהססו להשתמש בשירות של מודד מקצועי לשם כך. הבנה אמתית של הצרכים שלכם תאפשר לכם לבחור את סוג המדרגות ואת הסגנון הרצוי באופן קל ופשוט.

 1. בחירה בעץ שעבר את התהליכים הנכונים

מכיוון שהעץ הוא חומר טבעי אשר נחשב לרגיש במיוחד, חשוב לדעת אילו תהליכים עבר העץ לפני שהוא הגיע אליכם. מומלץ לבחור בעץ אשר עבר תהליכים של יישון ולבדוק אם הוא עבר ייבוש חד שכבתי או דו שכבתי. בלא מעט מקרים כדאי לדרוש שלוחות העץ יעברו ייבוש בתנור מיוחד ולבחור בעץ שמשוח בלקה איכותית אשר מבוססת על חומרים טבעיים כגון: מים או שמן, העשויה לשפר את חזות המדרגות ולהבטיח תחזוקה מינימלית.

 1. התאמת סוג העץ לצרכים שלכם

בשוק הישראלי ניתן למצוא שפע של מדרגות עץ ברמות גימור שונות, אשר מופקות מסוגים שונים של עצים. הנה שלושת סוגי העץ שכדאי לכם לקחת בחשבון:

 • אלון – לא לחינם הוא נחשב לסמל של עוצמה ומוזכר עוד מתקופת המקרא. האלון הוא עץ בעל צפיפות גבוהה במיוחד ולכן בחירה בו תבטיח לכם מדרגות שישמשו אתכם למשך שנים. החיסרון שלו מתבטא בכך שהוא לא מתאים לכל סוגי הצביעה ולכן כדאי לבחור בו כאשר אתם מתכננים מדרגות במראה כפרי – קלאסי.
 • טיק – הטיק נחשב לפופולרי במיוחד בשנים האחרונות והוא משולב הן במדרגות והן בדקים, בזכות היכולת שלו להעניק בידוד ברמה גבוהה. החיסרון שלו מתבטא בעלות גבוהה יחסית, כך ששווה לעשות שימוש נקודתי בו במדרגות בעלות חיפוי עץ.
 • אגוז אפריקאי – האגוז האפריקאי מספק מראה כהה ומסיבי לכל חלל ומעניק תחושה יוקרתית לכל גרם מדרגות. החן הייחודי שלו, לצד העובדה שהוא שומר על המרקם הטבעי למשך תקופה ארוכה הפכו אותו לבחירה בטוחה. עם זאת, האגוז האפריקאי לא משתלב בכל עיצוב קיים ולכן מתאים למדרגות בולטות בעיצוב קרוסלה, ופחות לחללים בעלי פלטת צבעים קרה.

שאלות שחשוב שתכירו

 • שאלה: מהם היתרונות של העץ כחומר גלם למדרגות אל מול חומרי גלם אחרים?

תשובה: היתרונות הבולטים של העץ אל מול חומרי הגלם האחרים באים לידי ביטוי כבר בשנייה הראשונה כאשר מסתכלים אליו. המראה שלו, יוצר תחושת חמימות ומעניק תחושה של בית כמעט בין רגע. בנוסף, קל לחדש אותו ובניגוד למדרגות הברזל, העץ סופג טוב יותר את הרעש שמופק מכל עלייה או ירידה.

 • שאלה: מהם החסרונות של העץ כחומר גלם למדרגות אל מול חומרי גלם אחרים?

תשובה: החיסרון הבולט של העץ מתבטא בכך שהוא לא מתמודד היטב עם אקלים לח או חם. בניגוד למדרגות הברזל שניתן להציב אותן בקלות בכל חלל, את מדרגות העץ מוטב להציב בחללי הפנים של הבית.

 • שאלה: לאיזה סגנון עיצוב מתאימות מדרגות העץ?

תשובה: מדרגות העץ מתאימות לעיצוב כפרי – קלאסי. הן משרות אלגנטיות על זמנית בכל חלל ותורמות למראה הכללי של כל כניסה. יחד עם זאת, מדרגות העץ פחות מתאימות לעיצוב פוסט מודרני ולחללים תעשייתיים.

 • שאלה: איזה תחזוקה נדרשת על מנת לשמור על המראה הייחודי של מדרגות העץ לאורך זמן?

תשובה: במדרגות העץ יש חשיבות עליונה לאספקט מניעתי. חשוב למנוע אינטראקציה של נוזלים עם מדרגות העץ או להציב אותן ליד חללים לחים. חשוב לזכור שמדי כמה שנים ניתן לשייף את העץ ובכך להסיר את השכבה הראשונה (והפגועה) , למרוח לקה מתאימה או לצבוע אותו מחדש.

 • שאלה: מהו תהליך עישון העץ ומהי מטרתו?

תשובה: עישון העץ הוא תהליך שבו מייבשים את העץ על ידי הכנסתו לתנור ייעודי או הצבתו באקלים הנכון לפרק זמן מוגדר. לעישון יש חשיבות בקביעת גוון העץ, אך לא פחות מכך לאסתטיקה שלו ולאספקטים התברואתיים. העישון מפחית כל בעיה סניטרית אשר עלולה לנבוע מהימצאות תולעי עץ ומאפשרת לכם ליהנות מחומר גלם איכותי למשך שנים.

 • שאלה: מהו תהליך חידוש הצבע וכיצד ניתן לעשות אותו?

תשובה: חידוש הצבע מתבטא בהסרה של שכבת הצבע הקיימת וצביעה מחדש של המדרגות. ניתן לבחור בצבע שונה או לשמור על הצבע הקיים אך חשוב להיעזר בבעל מקצוע על מנת לעשות זאת באופן איכותי. מומלץ להשתמש במכונת ליטוש אשר תסיר את השבה הצבועה אך לא תתחמם יתר על המידה או תסדוק את העץ.

איך שומרים על העץ לאורך זמן

 • הימנעו משימוש בחומרים כימיים – העץ הוא חומר טבעי ולכן חשוב לנקות אותו עם חומרים טבעיים. כיום ניתן למצוא מגוון של חומרי ניקיון נטולי דטרגנטים.
 • מרחו ווקס דבורים – שימוש בווקס דבורים מאפשר לכם לקבל הגנה מלאה על העץ ולמעשה לייצר שכבת הגנה נוספת. באופן זה המגע הישיר נמנע והמראה הטבעי נשמר.
 • השתמשו בשואב אבק – העץ נוטה לספוח אבק אך חשוב להימנע מהשטיפה הרגילה. שימוש בשואב אבק עוצמתי, יהפוך את פעולת השימור לקלה מאי פעם.
 • בחרו את אביזרי הניקוי העדינים ביותר – שימו לב שאתם בוחרים את אביזרי הניקוי העדינים ביותר. הימנעו משימוש במברשות בעלות סיבים קשים אשר עלולות לפגוע במראה העץ.
 • ייבשו את הכתמים במהירות – אם נפל לכם מים או כל נוזל אחר, השתדלו לייבש אותו באופן מהיר ולצמצם זליגה שלו אל השכבות התחתונות של העץ.

 תכנון מדוקדק והיכרות עם סוגי העץ השונים יאפשרו לכם בחירה קלה ורכישה חכמה. אם אתם עדיין לא בטוחים מהו סוג העץ המתאים לצרכים שלכם ואילו מדרגות ישדרגו גם את הבית שלכם, אתם יותר ממוזמנים לפנות לצוות המומחים של שרון מעקות עבור ייעוץ והכוונה.