מדרגות שיש

עוד בימי יוון ורומא נגלה לנו יופיו וייחודו של השיש כחומר גלם מופלא לסיתות. אבן השיש הינה רכה, זורמת, נעימה מאד ועל כן היא מתאימה גם לפיסול וסיתות המאפיינים העדינים ביותר.

כמו כן, יופיים משדר קלאסיות, ניחוח עתיק לצד רעננות טבעית הנובעת מתכונותיה הטבעיות של האבן הייחודית הזו, ייחוד שעובר מכל אחד מ- 11 הסוגים בהם משתמשים למדרגות.

היתרונות הטמונים במדרגות השיש:

  • עיצוב קלאסי ונעים לעין. כאמור, עוד בימי יוון העתיקה גילו הסתתים והפסלים את סוד קסמו של השיש ומאז ועד היום מעמדו שלו השיש לא נשחק. ככל הנראה תחושת החופש יחד עם אדנותיות והעושר שמקרינים השיש גורמים לנו להביט על חומר הגלם הנ”ל כעל מלכותי ומשובח.
  • השיש לרוב פחות פגיע לנזקי מזג האוויר, בעיקר בתוך הבית ובעיקר אינו מתחמם בימי הקיץ הלוהטים יתר על המידה.
  • לעומת גרניט ופורצלן השיש מאפשר יצירת אפקט של המשכיות ועיצוב אחיד לכל הבית, כמו גם בחירה של שיש בצבעים שונים לאפקט ייחודי.
  • את השיש קל יחסית לעצב ובכך להתאימו כמעט לכל בית- מגרמי מדרגות צרים ועד לרחבים, אלגנטיים ועגולים כמו בארמונות באירופה, השיש מתאים לכולם.
  • השיש נשאר עמיד לאורך זמן רב והבלאי שלו נמוך עד כדי כמעט ולא קיים.
  • מדרגות שיש דורשות תחזוקה מינימלית בלבד.

סוגי השיש הם:

סלייב

שיש נפלא הנחצב בישראל בעובי 3 ס”מ המתאים לגרם מדרגות פנים דירתי. רמות השחיקה והספיגה שלו משתנים לפי מקור החציבה.

ג'ט שחור

מגיע מטורקיה ומושלם כפסי קישוט בריצופים וחיפויים, אפשרי גם לריצוף משטח שלם או כספי חלונות. מגיע בעובי של 3 ס”מ המתאים לגרם מדרגות פנים דירתי.

אמפרדור ג'ט

מגיע מאיטליה או טורקיה ומתאים לריצוף משטחים שלמים או כפסי קישוט בריצופים וחיפויים ואפשרי לספי חלונות. עובי של 3 ס”מ מתאים לגרם מדרגות פנים דירתי.

ג'ט אפור

מגיע מטורקיה ומתאים בעיקר לפסי קישוט בחיפויים וריצופים שונים. אפשר גם על משטח שלם. עובי של 3 ס”מ מתאים לגרם מדרגות פנים דירתי.

רוזליה

נחצב בטורקיה ומיועד לספי חלונות, חיפויים, ריצופים ומדרגות. הוא מגיע בעובי של 4 ס”מ ולכן ניתן להשתמש בו גם לחדרי מדרגות בבנייה רוויה וכן במבני ציבור.

אוזו קרם

נחצב בטורקיה ומיועד למדרגות שיש, חיפויים, ספי חלונות וריצופים. מגיע בעובי של 3 ס”מ המתאים למדרגות בפנים הדירה וכן ב- 4 ס”מ המתאים לחדרי מדרגות בבנייה רוויה (שם יש לוודא את הנתונים הטכנולוגיים טרם הרכישה).

סילבר BT

מקור החציבה בטורקיה/ איטליה והוא מיועד לריצופים, מדרגות שיש, חיפויים וספי חלונות ומגיע בשני עוביים שונים. ב-3 ס”מ המתאים לחיפוי פנים דירתי וכן ב- 4 ס”מ בו ניתן להשתמש בחדרי מדרגות בבנייה רוויה.

קרמה פד

מגיע בעובי 4 ס”מ מטורקיה ומעולה למדרגות שיש בבנייה רוויה, ריצופים, ספי חלונות וחיפויים.

קרמה נובה ג'ט

נחצב בטורקיה ומגיע בעובי 4 ס”מ המתאים למדרגות שיש בבנייה רוויה, ספי חלונות, חיפויים וריצופים.

דגם זה מתאים לריצוף מדרגות פנים ומגיע במגוון גדלים שונים המותאמים באופן אישי לדרישת הלקוח, ניתן להשיג בחברת ק.ד.מ במספר מידות.

חלילה כהה

נחצב בישראל ומיועד לספי חלונות וחיפויים. אינו מתאים לבנייה רוויה ובשל השינויים הקיצוניים בנתונים הטכנולוגיים ובאיכות החומר עלול לנטות לבליה בלתי צפויה, אי לכך הוא אינו מתאים למשטחי הליכה ומדרגות (על אף העובדה שבתנאים מסוימים הוא מתאים לדרישות התקן עבור מדרגות פנים ביחידות דיור).

שיש חברון

נחצב בישראל ומעולה לחיפויים וספי חלונות אך לא כגרם מדרגות היות והוא נוטה לבליה בלתי צפויה הנובעת מן השינויים הקיצוניים באיכות החומר.

 

שמה המקורי של האבן הוא אבן חברונית.

שיש אוליב גריי

אוליב גריי הוא דגם מיוחד המתאים לאנשים המעוניינים ליצור תחושה של פאר, יוקרה, ייחודיות ואיכות.
את הדגם המרהיב בגווני ירוק זית בשילוב גווני חרדל ולבן, ניתן להשיג בחברת שיש דן אשר מספקת את המשטח במגוון רחב של גדלים בהתאם לצורכי הלקוח.

בחירת המחיר לכל מוצרי השיש תלויה במספר גורמים, ביניהם כמובן מקור החציבה, איכות השיש, איכות החציבה עצמה, טכנולוגיית השיש, רמות השחיקה והספיגה של השיש, מידת התאמתו לפרויקטים שונים ועוד.

עם זאת, כמו בכל עיצוב, אף אחד לא מושלם וגם השיש אינו חף מחסרונות:

  • פעמים רבות נשמעת הטענה כי השיש אינו בטיחותי בשל סכנת ההחלקה עליו. על אף העובדה שהשיש אכן חלק, ישנן מספר פתרונות יעילים להתמודדות עם בעיה זו כמו ליטוש האבן על מנת להפוך אותה למחוספסת יותר וכן הוספת פסי הדבקה ייעודיים למניעת החלקה.
  • היות והשיש אינו זול במיוחד רבים מעדיפים להשקיע באבן זולה יותר לגרמי מדרגות. חשוב לנו לציין כי על אף שבטווח הקצר השיש יכול להיות מעט יקר יותר ממתחריו, לטווח הרחוק הוא לרוב ישתלם דווקא יותר בשל עלויות האחזקה הנמוכות שלו כאמור והיותו עמיד ביותר לתקופה ממושכת. בנוסף, הוא דורש פוליש בלבד ועל כן עלויות התחזוקה שלו מינימליות בלבד.

הטיפ שלנו – למה צריך לשים לב לפני שמתקינים מדרגות שיש?

חשבו על העיצוב הכללי והקונספט העיצובי של הבית. השיש יכול להגיע עם “גידי צבע” בתוכו או כשיש חלק. הטיפ שלנו- נסו לחשוב על קונספט עיצובי אחיד.

בין היתר, התחשבו גם במקום ובעיצוב המדרגות הנגזר מכך (ישרות או עגלגלות) ונסו להתאים הכל לקונספט אחיד ככל הניתן. אם אינכם בטוחים כיצד לעשות זאת- המומחים שלנו ישמחו לעמוד לרשותכם ולייעץ לכם בכל שאלה במקצועיות ואמינות.

שאלות נפוצות

עד כמה המחיר "קופץ" עם כל מדרגה שמוסיפים לבית?
אנחנו מנסים לשמור על אחידות עד כמה שניתן. כמו כן, ישנם משתנים רבים שיש לקחת בחשבון (עיצוב, סוג השיש ועוד…) ועל כן אתם מוזמנים להציץ בקטלוג שלנו ולכל שאלה נוספת- אנחנו כאן מוכנים תמיד לענות על הכל בסבלנות ומקצועיות.
ניתן לרכוש את המדרגות יחד עם מעקה צמוד כבר מראש באותה קנייה?
ודאי! יותר מכך, מומלץ להשקיע במעקה איכותי בכל גרם מדרגות, חלק או לא. לעולם אין לדעת מי יגיע או מתי תזדקקו למעקה. אתם מוזמנים להציץ בקטלוג שלנו ולהתייעץ אתנו לגבי המעקה המתאים ביותר עבורכם.
אם שאר הבית לא מעוצב עם שיש, האם הוא לא ירגיש מעט "חריג" בנוף הכללי?
לא בהכרח. אם בוחרים בשיש בצבע מתאים ובהתאם לשאר הקונספט של הבית, הוא יכול לאוורר אותו מעט מבחינת העיצוב ולהוסיף לו אלגנטיות תוך שמירה על האופי הכללי.
איזה שיש נחשב הכי איכותי?
אין לכך תשובה אחידה משום שתלוי על איזה שימוש מדברים ומה הן הדרישות מן השיש וגרם המדרגות. האם מדובר בעמידות, עיצוב, עלויות תחזוקה, בליה לאורך זמן? כל אלו הן שאלות שצריכות להילקח בחשבון בעת רכישת גרם מדרגות משיש.

לסיכום

בשורה התחתונה – מדרגות שיש ובכלל, שימוש בשיש בעיצוב חללים פנימיים וחיצוניים נחשב לאחד הפתרונות הפשוטים והאלגנטיים ליצירת מראה מלכותי תוך שימוש באחד החומרים העמידים והנוחים ביותר לשימוש.

היוונים, הרומאים וארמונות רבים באירופה כבר גילו את הקסם – ואתם?